چهارشنبه 6 آذر‌ماه سال 1387 ساعت 01:41 ب.ظ

سیستم عامل آینده کمپانی مایکروسافت که با عنوان Windows 7 شناخته می شود از آنچه که فکر می کنید بیشتر به ما نزدیک شده است، تا آنجا که نسخه های ابتدایی آن در دست شرکای مایکروسافت و شرکت های سخت افزاری قرار گرفته است.

در ماه مه میلادی بیل گیتس و استیو بالمر نمایشی از کارکرد ساختار رابط کاربری Windows 7 در کنفرانس All Things Digital ارائه کردند. اما همچنان اطلاعات پیرامون Windows 7 به آن اندازه کم در دسترس است که شایعات درباره امکانات این نسخه به راحتی فراگیر می شود. در این مطلب به طور مختصر هفت شاخصی را که می توان از Windows 7 انتظار داشت، بررسی خواهیم کرد.

Windows 7ت-1سیستم عاملی از نو کدنویسی شده نخواهد بود. کرنل این سیستم عامل هسته ارتقا داده شده ویندوز ویستا و ویندوز سرور 2008 خواهد بود. طبق اطلاعات ارائه شده توسط Chris Flores، نرم افزارها برای اجرا روی Windows 7 نباید با مشکل خاصی روبه رو باشند زیرا Windows 7 مسیر ارتقا داده شده ویندوز ویستا را طی می کند. همچنین شایعه وجود کرنل MinWin نیز غیرممکن است اما به نظر می رسد نسخه یی اختصاصی با استفاده از تکنیک معماری پیمانه یی (Modular Architecture) ساخته شود که امکان نصب آن روی لپ تاپ های ارزان قیمت وجود داشته باشد.

2- سیستم عامل Windows 7 رابط کاربری جدیدتری برای فناوری لمس به ارمغان خواهد آورد. فناوری مشابه تکنیک به کارگرفته شده در دستگاه iPhone اپل و رایانه رومیزی Surface. همچنین مشابهات بسیاری میان رابط کاربری لمس Windows 7 و Windows Mobile 7 وجود خواهد داشت.

3- تاخیر ویندوز ویستا را فراموش کنید. Windows 7 مطمئناً زود وارد بازار می شود. مایکروسافت از دیر آماده سازی ویندوز ویستا بسیار ناراحت به نظر می آید. همچنین با وجود اینکه در کنفرانس های اخیر اطلاعات مختصری از Windows 7 منتشر شده است، ارائه نسخه یی از آن در نیمه دوم سال 2009 قابل پیش بینی است. مایکروسافت ارائه Windows 7را در سال 2010 پیش بینی کرده است.

4- تجهیزات آنلاین Windows Live به طور گسترده تری در Windows 7به کار خواهند رفت. این پیش بینی از آنجا انتظار می رود که مایکروسافت در سال های اخیر علاقه مندی بیشتری برای ارتباط ویندوز آفلاین خود به دنیای آنلاین نشان داده است. همچنین گفته می شود Web جزء لاینفک Windows 7 است به طوری که هویت های Windows Live ID نقشی اساسی در نصب و راه اندازی Windows 7 خواهند داشت.

5- نسخه 64 بیتی Windows 7 مهم تر است. همچنان که نسخه یی 32 بیتی از این ویندوز وجود خواهد داشت اما رایانه سازها به سوی نصب ویندوز 64 بیتی سوق پیدا کرده اند در حالی که در استفاده از پردازنده های Quad-Core و رایانه های مجهز به 4 گیگابایت رم رشد محسوسی دیده می شود. همچنین انتظار می رود Windows 7 از تمامی پتانسیل های سخت افزاری سال 2010 میلادی بهره ببرد و مایکروسافت بتواند راه انداز های بهینه تر و بیشتری تا آن زمان تهیه کند.

Hyper-Vت-6بخش مهمی در سیستم عامل Windows Server 2008 دارد؛ انتظار داشته باشیم که Windows 7 نسخه شبیه سازی شده از این فناوری را در فرم Desktop داشته باشد. البته شاید این انتظار ما فقط در نسخه های تجاری یا enterprise، Windows 7 برآورده شود. این فناوری پشتیبان گیری و ترمیم سیستم عامل را به مقدار قابل توجهی برای شرکت ها و رایانه های تجاری آسان می سازد. همچنین یکپارچه سازی این فناوری با تکنیک های امنیتی سخت افزاری نظیر TPM می تواند امنیت را دوچندان ارتقا دهد. Windows 7 به یقین از ابزار مدیریتی PowerShell بهره خواهد برد.

7- مایکروسافت از اپل درس هایی آموخته است. مایکروسافت تا لحظه انتشار نسخه نهایی Windows 7 نمی خواهد اطلاعات کاملی درباره تجهیزات Windows 7 ارائه دهد این درس را مایکروسافت از اپل و موفقیت اپل در اجرای این سیاست آموخته است. به هرحال همان طور که این بار مشاهده کرده ایم اطلاعات داده شده به شرکای مایکروسافت هیچ گونه رخنه یی به خبرگزاری ها و عموم نداشته است

اعتماد۶/۹/۸۷

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo